Bądź bezpieczny - nie lekceważ czadu!
Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. W wielu domach pali się w kominkach, piecach oraz używa się grzewczych urządzeń gazowych. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed cichym zabójcą, jakim jest czad.
Okres zimowy to czas, w którym ogrzewamy domy i mieszkania. Pamiętajmy, że niewłaściwe korzystanie z różnego rodzaju systemów grzewczych, może doprowadzić do tragedii. Sprawdźmy, czy wykorzystywane przez nas piece, kominki oraz inne źródła ciepła, są sprawne i właściwie podłączone do instalacji kominowych. Ważne jest także prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych.
Każda usterka w tych urządzeniach może spowodować zatrucie tlenkiem węgla, który jest bardzo niebezpieczny. Tlenku węgla, nazywanego cichym zabójcą, nie można „wyczuć” bez specjalistycznych urządzeń. W zależności od jego stężenia, może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.
Tlenek węgla powstaje podczas spalania drewna, węgla, gazu, a także innych paliw, jeśli w piecu jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego też pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.
- zapewnijmy stały dopływu świeżego powietrza w pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania np. uchylmy okno
- nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę
- regularnie przeprowadzajmy kontrole techniczne urządzeń grzewczych i systemów kominowych
- nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych
- zainstalujmy w pomieszczeniach specjalne czujniki ostrzegające przed wydobywaniem się tlenku węgla.
Zatrucie tlenkiem węgla można podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, uczucie odurzenia itp. Jeżeli czas działaniu czadu na organizm przedłuża się, dochodzi do zatrucia, utraty przytomności, a w tych najbardziej tragicznych sytuacjach, do utraty życia. W takich sytuacjach niezbędne jest:
- jak najszybsze przeniesienie takiej osoby z pomieszczenia, w którym się znajduje
- skontrolowanie jej oddechu
- w przypadku bezdechu, niezwłocznie rozpocząć sztuczne oddychanie
- jeżeli osoba oddycha, ale jest nieprzytomna, należy ułożyć ją na boku i poczekać na karetkę pogotowia
Przypominamy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo Budowlane - obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Nie wykonanie takiego obowiązku przez właściciela, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku i jest zagrożone karą grzywny.
Tylko w styczniu tego roku dębickie służby ratownicze intwerweniowały już dwukrotnie w sytuacji zatrucia tlenkiem węgla. Dwie rodziny trafiły do szpitala na obserwację i badania.