Uwaga - wypadki drogowe! Policjanci przypominają, że lekceważenie przepisów i zasad bezpieczeństwa na drodze często prowadzi do tragedii
W bieżącym roku na drogach powiatu dębickiego doszło do 14 wypadków drogowych oraz 237 kolizji. Pomimo prowadzonych akcji profilaktycznych, kampanii edukacyjnych oraz zaostrzenia kar dla sprawców najgroźniejszych wykroczeń drogowych wciąż dochodzi do łamania przepisów drogowych, które niestety skutkują utratą zdrowia, a nawet życia. Dębiccy policjanci po raz kolejny apelują o rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów drogowych. Stawką jest nie tylko odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim zdrowie i życie nas wszystkich.
Od początku roku dębiccy policjanci odnotowali już 14 wypadków drogowych, w których ucierpiało 14 osób. W ubiegłym tygodniu w wyniku wpadku drogowego na terenie naszego powiatu zmarła jedna osoba. Do podstawowych przyczyn wypadków możemy zaliczyć niewłaściwy manewr wyprzedzania, niestąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz prędkość. Każdy z uczestników ruchu drogowego musi bezwzględnie pamiętać, że każde przekraczanie przepisów drogowych, każdy agresywny i nieodpowiedzialny manewr może skutkować niebezpieczną sytuacją na drodze. Musimy pamiętać, że od każdego z nas zależy bezpieczeństwo na drodze. Lekceważąc przepisy i zachowując się niebezpiecznie na drodze nie tylko narażamy się na odpowiedzialność prawną, ale przede wszystkich możemy zaszkodzić zdrowiu i stworzyć zagrożenie dla życia własnego, naszych najbliższych i innych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci apelują o stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa:
Kierowcy:
- zachowaj bezwzględną trzeźwość wsiadając za kierownicę
- zapinaj pasy bezpieczeństwa
- sprawdzaj systematycznie sprawność techniczny pojazdu, który użytkujesz
- z rozsądkiem i pełną świadomością podejmuj decyzję o wykonaniu manewrów na drodze
- upewnij się czy stworzysz zagrożenia włączając się do ruchu
- podczas wyprzedzania upewnij się czy nie jesteś już wyprzedzany przez inny pojazd oraz czy nie stworzysz zagrożenia dla kierujących jadących z naprzeciwka
- zwracaj szczególną uwagę na pieszych korzystających z drogi, w okolicach przejść dla pieszych
- stosuj się do obowiązujących limitów prędkości
- stosuj się do oznakowania pionowego i poziomego
- nie wsiadaj za kierownicę nie mając do tego uprawnień
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego:
- korzystaj z chodników, dróg dla rowerów jeżeli tylko jest to możliwe
- pieszo poruszaj się lewą stroną jezdni i ustąp pierwszeństwa pojazdom
- zachowaj szczególną uwagę w rejonie przejść dla pieszych i innych miejscach przekraczania jezdni
- stosuj elementy odblaskowe, w szczególności korzystając z jezdni, w porze wieczorowo nocnej
- przechodząc przez jezdnię pamiętaj, by nie korzystać z telefonu komórkowego
- zejdź z roweru, hulajnogi wchodząc na przejście dla pieszych, gdzie nie ma wyznaczonego pasa dla rowerów.
Jak zgłaszać niebezpieczne zachowania na drodze:
Każdą niepokojąca sytuację na drodze lub niebezpieczne zachowanie uczestników ruchu drogowego możemy zgłosić dzwoniąc na numery alarmowe:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
112 – europejski numer alarmowy
Na wszystkie ww. numery alarmowe należy dzwonić tylko wówczas, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia.
Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy poinformować Policję o lokalnym zagrożeniu. Mapa pomaga lokalnej społeczności wskazać miejsca, na które służby powinny zwrócić szczególną uwagę z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożenia. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniu, a jeśli informacja okażę się prawdziwa, podejmuje odpowiednie działania celem jego eliminacji lub zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków dla bezpieczeństwa obywateli.
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.