Policjanci szkolą ratowników medycznych z samoobrony
Wczoraj w budynku MOSIR Dębica odbyło się specjalistyczne szkolenie z zakresu samoobrony dla ratowników medycznych. To jedno z wielu szkoleń, przeprowadzonych przez policjantów.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów taktyk i technik interwencji, asp. Marcina Wierzchowskiego oraz mł.asp. Jakuba Cichonia, którzy przygotowują funkcjonariuszy Policji do skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Głównym celem szkolenia było przygotowanie ratowników medycznych i skutecznego reagowania na niebezpieczne zachowania osób podczas prowadzenia działań ratunkowych.
Ratownicy medyczni każdego dnia ratują życie i zdrowie drugiego człowieka, często w ekstremalnych warunkach i pod presją czasu. Niestety, zdarza się, że w trakcie udzielania pomocy są narażeni na agresję – zarówno ze strony pacjentów, jak i osób postronnych. Dlatego tak istotne jest, aby byli przygotowani nie tylko pod kątem medycznym, ale również potrafili zadbać o własne bezpieczeństwo.
Podczas zajęć ratownikom zaprezentowano agresywne zachowania napastnika. Omówiono również zasady wzajemnej asekuracji, techniki obrony w sytuacji zagrożenia, ochronę miejsc wrażliwych na ciele, utrzymywanie bezpiecznego dystansu itp. Ważnym elementem szkolenia była także nauka kontroli sytuacji poprzez utrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz wskazanie tzw. miejsc wrażliwych, które mogą być kluczowe w skutecznej samoobronie.
Nie tylko policjanci, ale również ratownicy medyczni, wykonując swoje obowiązki, korzystają z takiej samej ochrony prawnej, jak funkcjonariusze publiczni. Każdy, kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej lub czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Niestety, w ostatnim czasie nasila się zjawisko agresji wobec pracowników służb ratunkowych, dlatego tego typu szkolenia są niezwykle ważne.